v
Nepremičninski trg je v porastu. Ljudje zbirajo pogum za trgovanje z nepremičninami. Ampak tega ne zmore kar vsak. V današnjem članku si bomo pogledali, kaj potrebujete, da tudi vi postanete nepremičninski posrednik.
Status nepremičninskega posrednika pridobimo s pridobljeno licenco in vpisom v imenik nepremičninskih posrednikov. V skladu z Zakonom o nepremičninskem posredovanju Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) izda posamezniku na njegovo zahtevo licenco za opravljanje poslov posredovanja v prometu z nepremičninami in ga vpiše v imenik nepremičninskih posrednikov, če ima:
- najmanj višjo strokovno izobrazbo,
- opravljen strokovni izpit
- ni bil pravnomočno nepogojno obsojen za kaznivo dejanje zoper premoženje oziroma gospodarstvo na kazen zapora več kot tri mesece.
Če vlagatelj zahteve nima pridobljene najmanj višje strokovne izobrazbe lahko kljub temu pridobi status nepremičninskega posrednika. V takem primeru mora imeti končano najmanj splošno srednjo šolo, srednjo tehnično ali drugo srednjo strokovno šolo po programu za pridobitev srednje strokovne izobrazbe oziroma temu ustreznega izobraževanja ter imeti najmanj tri leta delovnih izkušenj pri poslovanju z nepremičninami. Tak vlagatelj lahko pristopi k strokovnemu izpitu za pridobitev licence za posredovanje nepremičnin po pozitivnem mnenju MOP.
Če izpolnjujemo zgoraj navedene pogoje, lahko pristopimo k strokovnemu izpitu, na katerem se preverjajo znanja, ki zajemajo celotno področje prometa oz. posredovanja z nepremičninami. Nepremičninski posrednik se je nato dolžan dopolnilno usposabljati vsakih 5 let oz. ob spremembi predpisov, katerih poznavanje se zahteva v sklopu strokovnega izpita za nepremičninskega posrednika.
Pridobitev licence za nepremičninskega posrednika je le začetek. Licenca v žepu še ne pomeni, da je nepremičninski posrednik v poslu dober. Dobri nepremičninski posrednik mora imeti tudi dober občutek za oglaševanje nepremičnin, prodajo in ravnanje s strankami, kar pa se velikokrat ni mogoče naučiti. Pri tem je zelo pomembno, s kakšnimi ljudmi sodeluje, zato dosti dobrih nepremičninskih posrednikov deluje preko nepremičninske agencije, ki jim nudi pogoje, da lahko svoje delo opravljajo kvalitetno.
Več o pogojih in postopku, kako postati nepremičninski posrednik, si lahko preberete na spletni strani Ministrstva za okolje in prostor
Avtor: Aljaž Sekolovnik
Vsak, ki živi v stanovanjskem bloku, se dnevno srečuje z elementi etažne lastnine, s tem ko uporablja tako svoje kot skupne prostore v stanovanjskem bloku. Pri tem pa se marsikdo sploh ne zaveda, kaj etažna lastnina sploh je. V današnjem članku si poglejmo, kaj so pogoji za vzpostavitev etažne lastnine in njene elemente.
Etažna lastnina je posebna oblika lastnine, pri kateri je glavni pogoj za njeno oblikovanje lastništvo ene stavbe s strani več oseb. Lahko bi rekli, da etažna lastnina ni možna kjerkoli, pač pa le tam, kjer je objekt grajen tako, da fizično omogoča uporabo določenih delov neodvisno eden od drugega.
Nepremičnine, še posebej v zadnjem obdobju, imajo visoke cene. Lahko se odločamo za nakup novega ali starega stanovanja, stanovanjske hiše ali zemljišča primernega za gradnjo. Dostikrat pa nimamo dovolj finančnih sredstev. Če imamo srečo, nam pomagajo sorodniki ali prijatelji, v nasprotnem primeru pa nam rešitev in pomoč ponujajo banke v obliki stanovanjskih kreditov, ki so namenjeni tako fizičnim kot tudi pravnim osebam.
Gradbena zakonodaja v Republiki Sloveniji z novim Gradbenim zakonom (GZ) doživlja korenite spremembe. Novi GZ, ki se bo začel uporabljati 1. junija 2018 in bo nadomeščal Zakon o graditvi objektov, predstavlja nadgradnjo obstoječega sistema gradbene zakonodaje v Republiki Sloveniji. V današnjem članku si na kratko poglejmo, kaj novi GZ prinaša.